Ako sa správne starať o nábytok

 

V každom interiéri sa nachádza nábytok z rôznych materiálov, najčastejšie sa objavuje drevo, textil, kov, koža alebo ich kombinácie. Rovnako tak tomu je aj u nami ponúkaného sortimentu, ktorého rozmanitosť spočíva práve v materiálovom prevedení.

Každý materiál vyžaduje iný typ údržby, no jednu vec má nami ponúkaný nábytok spoločnú: jeho údržba je ľahká a jednoduchá.

 

1) Starostlivosť o kožu

Koža je prírodný produkt s udržateľnou hodnotou, dlhou životnosťou a obnoviteľnú krásou. Ovšem krása koža nie je zadarmo, ak chceme, aby naša sedačka bola krásna aj za niekoľko rokov, musíme jej venovať náležitú pozornosť, údržbu.

Sedačka patrí k najpoužívanejšiemu nábytku nášho domova, preto je potrebné ju dostatočne impregnovať alebo premasťovať špeciálnymi olejmi či vosky.

Každá koža je iná, disponuje odlišnou štruktúrou, hrúbkou a hrubosťou. Hladká koža vyžaduje predovšetkým tekuté čistiace prostriedky alebo prostriedky polotuhé (pasty, krémy). Naopak na hrubú kožu je nutné používať iba spreje, ktoré nezlepí jednotlivé vlákna.  

Nehody čakajú takmer na každom kroku: rozliatej víno, káva, mastné škvrny alebo zafarbenie. Ako v tomto prípade postupovať?

 • tekutinu odstráňte čo najrýchlejšie savým papierom (papierovou utierkou alebo servítkou), handričkou alebo hubou
 • očistené miesto zľahka utrieme vlhkou handričkou
 • pokiaľ je na sedačke farebná škvrna, je nutné použiť špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú určené na údržbu kože (nikdy však nepoužívajme klasické, mechanické čističe, ktoré by mohli kožu poničiť)
 • zaschnuté nečistoty otvárajte krúživými pohybmi vlhkou handričkou, namočenou vo vlažnej destilovanej alebo prevarenej vode (predídeme tým vápenitým škvrnám)
 • očistenie vykonávame zľahka, jemne (tlakom by mohlo dôjsť k poškodeniu povrchu)
 • mastné škvrny nie sú chybou, ba naopak, kožu len a len prospejú
 •  

2) Starostlivosť o textil

Látkové čalúnenie napr. Sedačiek alebo jedálenských stoličiek nevyžaduje príliš namáhavú a ťažkú údržbu. Zhruba raz dvakrát do mesiaca vysajeme z čalúnenia prach, ostatné nedostatky riešime podľa potreby.

Prípadná znečistenie odstránime najlepšie suchou penou, ktorú nanesieme na znečistené miesto, necháme pôsobiť a potom vysajeme. Niektoré druhy čistiacich pien je nutné zapracovať do povrchu, jemnými krúživými pohybmi.

Čistenie čalúnených sedačiek, pohoviek, váľand a ostatných čalúnených povrchov, vyžaduje iba prípravky vodou riediteľné. Vyvarujeme sa použitie čistidiel na báze petroleja, rozpúšťadiel alebo riedidiel.

 

Ako správne vyčistiť bytové textílie?

 

 • škvrny najlepšie odstrániť šampónom naneseným na vlhké hubke
 • ideálnym pomocníkom čistiace peny, ktoré veľmi rýchlo a účinne škvrnu odstráni
 • svieži vzhľad textílií docielime pretrením povrchu soľou a následným vysatím
 • mastné škvrny odstrániť savým papierom, potom čistíme šampónom alebo čistiace penou
 • neodporúčame mokré čistenie (skrz naskrz), v niektorých prípadoch by mohlo dôjsť k neodstrániteľný škvrnám typu tmavého tienenie
 • sedaciu súpravu môžeme po vyčistení vykefovať jemnou kefkou v smere vlasu (pre dokonalý vzhľad)

 

3) Starostlivosť o drevo

Nábytku z dreva alebo imitáciou dreva je nutné venovať náležitú pozornosť a údržbu, vďaka ktorej vdýchnu interiéru dlhodobé kúzlo.

Pravidelná údržba dreva spočíva v utieranie prachu, ktorú vykonávame špeciálnymi čistiacimi prostriedkami a suchou handričkou. Ideálne tiež vlhčené utierky na nábytok, ktorých nevýhodu je jednorazové použitie.

Ideálne, cca 1x týždenne, by sme mali drevený nábytok ošetriť prostriedkom pre zvýšenie lesku alebo použiť prostriedok 3v1 (odstránenie prachu, antistatický povrch, lesk).

Drevený nábytok sa veľmi dobre znáša s voskami a olejmi, ktoré môžeme použiť na akýkoľvek drevený povrch.

 

Starajme sa správne o drevený nábytok.

 • drevený nábytok by sme nikdy nemali čistiť vodou / mokrou handrou, pretože nadmerná vlhkosť môže poškodiť povrch (poničiť lak alebo glazúru, napučanie dreva, rozlepenia spojov, ...)
 • vyvarujeme sa sypkým čistiacim prostriedkom typu piesok na riad, ktorý štruktúru nábytku poškriabu
 • ďalej sa vyvarujte akýmkoľvek rozpúšťadlám, ktorá nenávratne dokážu narušiť lakovanú vrstvu alebo glazúru povrchu
 • neverme ani čističom označeným slovom "univerzálny"

....