Ako správne vybrať ochranu elektrického zariadenia?

 

 

Tabuľka krytia IP:

 

Krytie je konštrukčné opatrenia, ktoré je súčasťou el. predmetu. Poskytuje ochranu pred dotykom so živými a pohybujúcimi sa časťami a dosahuje sa ním ochrana pred poškodením vniknutím cudzích predmetov, prachu, vody, plynov a pod.

 

Stupňa ochrany pred dotykom nebezpečných častí a pred vniknutím cudzích pevných telies udávané prvou číslicou:

 

IP 0x - Nechránené
IP 1x - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 50mm a väčších a pred dotykom chrbtom ruky.
IP 2x - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 12,5mm a väčších a pred dotykom prstom.
IP 3x - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 2,5 mm a väčších a pred dotykom nástrojom.
IP 4x - Zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 1mm a väčších a pred dotykom drôtom.
IP 5x - Zariadenie je chránené pred prachom a pred dotykom drôtom.
IP 6x - Zariadenie je prachotesné a je chránené pred dotykom drôtom.

Stupně ochrany proti vniknutí vody udávané druhou číslicí:

 

IP x0 - Nechránené.
IP x1 - Zvislo kvapkajúcej.
IP x2 - Kvapkajúcej v sklone 15o.
IP x3 - Kropenie, dážď.
IP x4 - Striekajúce.
IP x5 - Tryskajúce.
IP x6 - Intenzívne tryskajúce.
IP x7 - Dočasné ponorenie.
IP x8 - Trvalé ponorenie.

Príklad: Náš svitící nábytek ponúkame vo variantách s ochranou IP20, IP55, IP68 IP20 - jedná sa o svietiaci nábytok určený pre vnútorné použitie IP55 - jedná sa o svietiaci nábytok určený pre vonkajšie použitie (odolné proti striekajúcej vode a je chránené pred prachom a pred dotykom drôtom) IP68 - jedná sa o svietiaci nábytok vhodný na použitie priamo vo vode (bazény, osvetlenie van, záhradné jazierka), ide o najväčší stupeň krytia.

 

 

Druhy upevnenie objímok u svietiaceho nábytku:

 

U nášho svítícího nábytku narazíte na niekoľko druhov upevnenie objímok.

1) U krytia IP20 sa jedná o I1, I2, I3 a jedna verzia pre závesný svietiaci nábytok.

I1 - jedná sa o základný najlacnejší model, ktorý sa pripevňuje pomocou skrutiek.

Objímka I1

 

I2 - jedná sa o plastový Zacvakávacie model s upevnenie pomocou jedného skrutky. Manipulácia s týmto modelom je jednoduchšia ako v prípade I1 a zároven úplne uzavrie otvor k žiarovke.

Objímka I2

 

I3 - jedná sa o plastikový model so závitom. Veľmi jednoduchá manipulácia bez potreby akéhokoľvek náradia a zároveň aj tento model úplne uzavrie otvor k žiarovke. Veľmi vhodný pre časté vymieňanie žiarovky, napríklad pri výmene farby žiarovky.

Objímka I3

 

2) U krytie IP55 sa jedná o E1, E2, E3 a jedna verzia pre závesný svietiaci nábytok.

 

E1 - jedná sa o kovový model so zavitom. Výhody veľmi jednoduchá manipulácia, vysoká odolnosť, nie je potrebné žiadne náradie pri výmene žiarovky. Obsahuje kovový bodec, ktorým zabodnutím do zeme docielite maximalní stability svietiaceho nábytku. Vďaka použitému kovu je tento bodec je veľmi pevný a preto ideaální na miesta s pevnou alebo kamenistou pôdou. Nehrozí Vám zlomeniu či nejaké ďalšie poškodenie tohto bodce.

Objímka E1

 

E2 - jedná sa o plastový Zacvakávacie model s plastovým bodcom. Bodec je vhodný skôr do mäkších pôd, prípadne do predpripraveného otvoru. Celý držiak objímky je zacvaknutie a následne upevnený iba jedným skrutkou takže aj toto prevedenie nie je zložité pre manipuláciu s žiarovkou.

Objímka E2

 

E3 - jedná sa o plastikový model so závitom as plastovým bodcom. Bodec je vhodný skôr do mäkších pôd, prípadne do predpripraveného otvoru. Celý držiak ide vymontovať úplne bez náradia a manipulácia s ním je veľmi jednoduchá. Jedná sa o vhodný model pre terasy prípadne pre priestory kde by hrozilo poliatiu elektrického zariadenia.

Objímka E3

 

U krytia IP68 je na výber vždy len jeden druh. Taký aby spĺňal všetky normy nepriepustnosti vody, prachu alebo cudzích zariadení do elektrického zariadenia. Úplná spoľahlivosť tohto modelu voči týmto vplyvom je samozrejmosťou.

Vodotěsná objímka

 

Závesný modul pre krytie IP20 a IP55 je veľmi pevný a odolný tak aby bol schopný uniesť aj veľké váhy niektorých modelov svítího nábytku.

Objímka k zavěšení

 

 

V prípade akýchkoľvek nejasností nás kontaktujte mailom alebo telefonicky.


....